Styl życia

Dom

Dom. Miejsce spokoju i odpoczynku. Dusza. Ciało. Rodzina. Wyznanie. Miejsce bezpieczne, azyl, gdzie przebywamy z podobnymi, niejednokrotnie kochanymi przez nas, ludźmi. Gdzie czujemy się swobodnie, żyjemy, odpoczywamy i nabieramy sił do dalszego życia. Dom. Czym jest? Budynkiem, lokalem, miejscem, metaforą, ciałem, duszą? Czym jest dom?

Zadaję sobie to pytanie od lat,

Odkąd nabrałam świadomości własnej, zaczynając wyrastać z dziecka na pannicę i konfrontując się z rzeczywistością: osobami, ich zachowaniami względem mnie, słowami, własnymi możliwościami i możliwościami moich najbliższych. Będąc dziećmi dokonujemy wewnętrznych postanowień dotyczących naszego dorosłego życia. Patrzymy na otoczenie i juz jako dzieci wybieramy: będę robił to, nie będę tamtego, będę jak mama albo tato, chcę mieć dom, samochód. Tak kształtują się marzenia z dzieciństwa i czy je zrealizujemy, zależy to od nas samych. A konkretnie: od naszego wewnętrznego poczucia własnej wartości.

Dom.

W książce poruszę kwestię problemu DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika) na poziomie emocjonalnym osoby, która w dzieciństwie miała nie dom a piekło. Wspomnienia dziecka i doświadczenia dorosłego bardzo dokładnie pokażą istotę i skalę problemu. Takie dziecko uczy się genialnie funkcjonować w kryzysie i rozwiązywać wtedy problemy nie do rozwiązania. Problem pojawia się wtedy, gdy pojawia się spokój. Taki spokój jest nie do zaakceptowania. Więc DDA jako dorosły człowiek generuje lub wpada, pozornie nieświadomie, w sytuacje kryzysowe, aby w nich udowadniać sobie, że jest człowiekiem wartościowym i skutecznym. Dom odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ o ile w pracy taki człowiek jest godny zaufania i zwykle nieźle zarabia, o tyle w domu często kontroluje najbliższych w sposób mniej lub bardziej radykalny. Jednak w większości ten sposób ociera się o przemoc, bo to własnie ona króluje w domach osób uzależnionych.

Czym jest przemoc?

Długo o niej pisać. Są cztery jej rodzaje a każdy tak samo wyniszczający. Przemoc funkcjonuje w tak zwanym Trójkącie Dramatycznym, który istotnie jest dramatyczny, ponieważ nie można radykalnie oświadczyć, kto jest bardziej ofiarą, kto katem a kto ratownikiem w systemie rodziny. I teraz kolejna kwestia: kiedy można stwierdzić, że w danym systemie, rodzinnym lub zawodowym, pojawia się przemoc? Jakie kryteria ją określają?

W następnych wpisach zajmę się problemem przemocy w sposób bardzo szczegółowy, gdyż on będzie kluczowym tematem przewodnim mojej książki.

 

 

Jeśli czujesz, że żyjesz w przemocowej relacji, jeśli doznajesz przemocy fizycznej, psychicznej, finansowej czy seksualnej w domu lub w pracy napisz do mnie na kontakt@czarnanazakrecie.pl. Wysłucham Ciebie bez oceny i jeśli będę mogła, postaram się Ci pomóc.